Ostravu čekají mimořádné zážitky!

Ostrava na sebe strhává pozornost. Plánuje postavit koncertní halu podle návrhu architektonického studia z New Yorku ve spolupráci s pražskými Architecture Acts. Poslední opravdu plnohodnotnou koncertní halou postavenou u nás bylo pražské Rudolfinum z konce 19. století. Město Ostrava slibuje slavnostní otevření v roce 2024.

Samotná „přístavba“ Domu kultury města Ostravy na ulici 28. října rozděluje, stmeluje i podněcuje k diskuzi odborníky i samotné občany města Ostravy. Někomu se holt líbí, někomu nikoliv. Co však nová koncertní hala znamená pro cestovní ruch?

V plánu je postavit halu s mimořádnou akustikou s počtem 1200 až 1400 míst. Nová budova v podobě houslového pouzdra bude se starou budovou Domu kultury města Ostravy spojena ve dvou „bodech“. Přitom jakoby vplouvá do budovy kulturního domu. Sál je nasměrován do parku. Dokonalý  poslech zajistí dokonalá akustika. Vstupní část koncertní haly komunikuje s ulicí 28. října a oslovuje kolemjdoucí a projíždějící. V dohledné době se na této ulici objeví další významné stavby: Černá kostka – zázemí pro Moravskoslezskou vědeckou knihovnu a také nový, z architektonické soutěže vzešlý, parkovací dům.

Jaká pozitiva a přesah nová koncertní hala představuje pro město Ostravu?

  • mimořádný zážitek milovníkům kvalitní klasické hudby
  • prvotřídní prožitek ve formě koncertu, který lze nabídnout účastníkům konference a povýšit tak konferenci na vyšší stupeň
  • vzniknou nové moderní prostory a rekonstruované prostory v Kulturním domě města Ostravy k pronájmu
  • kvalitní akustika a dramaturgie bude lákat prvotřídní hudební tělesa z celého světa
  • pozvedne kulturní povědomí o Ostravě
  • stane se nová koncertní hala ikonou, stejně jako se to podařilo opeře v Sydney?
  • rozvoj kultury a vzdělanosti v Ostravě

A v neposlední řadě. „Člověk potřebuje ke štěstí a spokojenosti nejenom pohodlí tělesné, ale i duševní. Kultura a civilizace musí jít ruku v ruce.“ Ať už s citátem Jana Wericha souhlasíme či nikoliv, obecně se jeví, že stavba nové koncertní haly je pro Ostravu dalším vzrušujícím počinem!

 

Které koncertní haly patří v Evropě k nejlepším?

Philharmonie de Paris, Francie

Grosser Musikvereinssaal, Vienna, Rakousko

Elbphilharmonie, Hamburg, Německo

Royal Albert Hall, London, Velká Británie

Bridgewater Hall, Manchester, Velká Británie

Berlin Philharmonie, Německo

The Sibelius Hall, Lahti, Finsko

Concertgebouw, Amsterdam, Nizozemí

DR Koncerthuset in Copenhagen, Dánsko

#enjoyostrava