Jak cestovat napříč Ostravou?

I přes nelehkou dobu a omezení spjatá s šířením viru Covid-19 se lze v Ostravě pohybovat snadno, rychle a bezpečně. Možností, jak se přemístit z bodu „A“ do bodu „B“ mají občané, ale i návštěvníci Ostravy nespočet. Procházku městem doporučujeme každému, ale jaké jsou další možnosti? V seriálu „Jak cestovat napříč Ostravou“ vám představíme zavedené způsoby dopravy, ale i úplné novinky.

 

Díl 1. – Městská hromadná doprava

Jednoduché placení

Ostrava patří mezi evropskou špičku v používání moderních elektronických systémů. Jako první v České republice a 2. v Evropě (po Londýně) zavedla již v roce 2016 v celé své síti bezkontaktní platby kartou. Díky svému jedinečnému systému, který sám vyhodnocuje nejvýhodnější cenu jízdného pro cestující, bylo k 31. prosinci 2019 rozhodnuto o úplném zrušení papírových jízdenek. Ostrava se tak stala opět prvním městem se zcela bezpapírovou MHD. Elektronizace služeb byla a je postupně rozšiřována. Jízdenky se tedy platí bezkontaktně pomocí vaší bankovní karty, kreditní jízdenky, Idosky či SMS platby. (Více ke způsobům platby a cenám ZDE)

 

Novinkou pro tento rok je 24hodinová jízdenka z jízdenkomatu, kterou je možné zakoupit přímo na bezkontaktní platební kartu a Kreditní jízdenku. Kromě standardní 24hodinové jízdenky nabízí jízdenkomat také zlevněnou variantu pro cestující do 15 let a 24hodinovou skupinovou jízdenku, platnou až pro 5 osob, a to bez omezení věku.

 

TIP: Pro snadné cestování, nákup jízdenek i přehled spojů si stáhněte aplikaci Moje DPO do svých mobilních telefonů.

 

Komfort a bezpečí

Ostrava má jednu z nejrozšířenějších a nejmodernějších sítí MHD nejen v ČR, ale v celé Evropě. Díky postupné obměně a modernizaci vozového parku se můžete svézt např. elektrobusy EKOVA Electron 12 OppCharge, moderními tramvajemi Stadler nOVA, či trolejbusy Škoda 26 Tr Solaris.

 

Vozy s klimatizací, USB a Wi-Fi se stávají standardem.

Dopravní podnik dbá také bezpečnost.  V současné době probíhá testování antikolizního systému , opět jako první v ČR. Tento systém dokáže identifikovat překážku na přímé koleji až na vzdálenost 80 metrů. Sleduje přitom nejen všechna ostatní vozidla, ale například i chodce. Antikolizní systém by měl být v budoucnu doplněn kromě tramvají také do autobusové dopravy.

Do všech vozu městské hromadné dopravy jsou postupně instalovány i kamerové systémy.

 

Důraz na čistotu a prevenci

V současné nelehké době ovlivněné pandemií onemocnění Covid-19 činí dopravní podnik veškeré kroky a opatření, aby cestující byli co nejvíce chráněni. Všechny vozy, jízdenkomaty a vůbec všechny zařízení jsou pravidelně dezinfikovány prostřednictvím ozónu, párou a dezinfekčních prostředků. Pro bezpečné cestování a snížení možnosti šíření viru Covid-19 je aktuálně povinné nosit v MHD respirátory typu FFP2 a je zrušeno nastupování předními dveřmi. Ostatní dveře se otevírají automaticky.

 

Poznáte nás zdaleka

Ostravské tramvaje, autobusy a trolejbusy jsou snadno rozpoznatelné. Jejich tyrkysovou či modro-bílou barevnou kombinaci rozhodně nepřehlédnete.

Ekologie až na prvním místě

Nejen kvalita, dostupnost služeb a pohodlí cestujících je pro nás důležité. V průběhu několika týdnů bude dokončena kompletní ekologizace autobusového provozu. Tedy na všech autobusových linkách se svezete již jen vozy na CNG pohon či elektrobusy. Do budoucna pak i vodíkovými.

 

Základní informace (nejen) pro turisty

Vše důležité i nejčastější dotazy a odpovědi, např. jak se dostat do centra, jak vyhledat spojení, zda je možno platit v eurech apod., k ostravské MHD naleznete ZDE.

 

A abychom nezapomněli… Už jste se svezli novými ostravskými Double-deckery? Zatím jezdí na lince mezi Porubou a průmyslovou zónou v Hrabové, my se však už nemůžeme dočkat, až naše dvoupatrové autobusy budou spojkou mezi nejnavštěvovanějšími místy Ostravy, tedy ZOO a Dolní oblastí Vítkovice!

 

Web: www.dpo.cz

Facebook: www.facebook.com/DPOstrava

Instagram: www.instagram.com/dpostrava

DALŠÍ DÍLY SERIÁLU „JAK CESTOVAT NAPŘÍČ OSTRAVOU“ ZDE:

2. Díl – Sdílená kola ZDE

#enjoyostrava