Jak cestovat napříč Ostravou?

4. díl - carsharing

Carsharing, neboli sdílení aut je další možností, jak rychle a efektivně cestovat nejen napříč městem.

V České republice vznikl carsharing v roce 2003 založením občanského sdružení Autonapůl. V roce 2013 se přidali první konkurenti a dnes působí v Česku až 10 firem, zejména v Praze. Autonapůl funguje v devíti krajských městech, jeho flotila čítá osm desítek vozů.

Zájem o carsharing roste také v Ostravě, kde po uvolnění protiepidemických opatření je zájem rekordní. Aktuálně je zde nabídka čtyř automobilů typu Škoda Octavia Combi, Fabia Combi a Škoda Citigo a najdete je ve třech předávacích lokalitách – Moravská Ostrava, Ostrava – Poruba a Ostrava – Jih.

V carsharingu se platí za rezervované hodiny a projeté kilometry. Cena se liší podle typu auta, na delší cesty jsou slevy. Obecně platí pravidlo, že maximální denní sazba je desetinásobek hodinové sazby. Cena je konečná. Zahrnuje palivo, dálniční známku, servis, přezouvání pneumatik, pojištění a další běžné náklady na provoz automobilu. Ceník je pro všechna města stejný, je stanovený pro jednotlivé kategorie vozidel. Své sdílené auto můžete dále sdílet. Jste odpovědná osoba za rezervované auto, ale řídit může kdokoliv z blízkých. Během své cesty se může vydat v podstatě kamkoli, včetně zahraničí.

Ze zkušeností bývá velká poptávka od uživatelů z Prahy nebo Brna, kteří přijedou vlakem a sdílené auto využijí až v koncové destinaci. Kombinace různých druhů dopravy ve spolupráci s carsharingem pomáhá zvyšovat atraktivitu systému a pomáhá dlouhodobě měnit dopravní chování.

Carsharing je jednoduchá a moderní služba, která zajistí auto, kdykoliv ho potřebujete bez toho, že byste se o něj museli starat. Do služby se jednou registrujete a získáte přístup do rezervační aplikace (Android/iOS). Každá výpůjčka pak funguje úplně jednoduše ve třech krocích.

Jedno sdílené auto nahradí až 15 soukromých aut. Z průzkumů vyplývá, že ve výsledku toto vozidlo mnohem méně parkuje. V dlouhodobém pohledu tento systém tak pomáhá šetřit městu náklady na zřízení parkovacích míst především tam, kde je po nich největší poptávka nebo je jich nedostatek.

Přehled cen za výpůjčky

 

Další díly seriálu „Jak cestovat napříč Ostravou“ zde:

  1. díl – Městská hromadná doprava
  2. díl – Sdílená kola
  3. díl – Sdílené elektrokoloběžky

 

#enjoyostrava