Jak cestovat napříč Ostravou?

3. díl - sdílené elektrokoloběžky

Efektivní a zároveň ekologická, to je ideální kombinace, kterou si přejeme v nejrůznějších oborech. U dopravy to platí dvojnásob. Proto se letos nabídka forem alternativní dopravy, ke které v Ostravě už od roku 2018 patří bikesharing, rozšířila o sdílené elektrokoloběžky, čímž ve městě přibyl další rychlý a ekologický způsob dopravy.

Elektrokoloběžky

K projížďkám, pro přemístění na nevelké vzdálenosti a třeba i k dopravě do zaměstnání lze využít e-koloběžky společností Lime a Bolt. Minimální věk pro jízdu je 18 let. Děti mohou jet na koloběžce v doprovodu dospělé osoby. Každá koloběžka je určena k jízdě pro 1 člověka. Uživatel nepotřebuje řidičské oprávnění. Vlastní helma je v podmínkách jízdy v aplikaci doporučena, je však na uvážení každého uživatele, zda si ji vezme. Konstrukční rychlost elektrokoloběžek je 25 kilometrů v hodině, v městské památkové zóně v obvodu Moravská Ostrava a Přívoz je rychlost omezena na 15 kilometrů v hodině.

Z hlediska zákona jsou elektrokoloběžky považovány za dopravní prostředek stejně jako kola. Mohou jezdit po pozemních komunikacích a cyklostezkách, ne po chodnících. Mají ale povoleno vjíždět do pěší zóny, pokud je tam umožněn vjezd bicyklům a vozidlům vyznačeným dodatkovou tabulkou ve spodní části dopravní značky pěší zóna.

Vypůjčení e-koloběžky

probíhá přes aplikaci, kterou si lze stáhnou z Google Play nebo App Store. Po jejím nainstalování jsou uživatelé kliknutím na ikonu koloběžky přesměrováni do příslušného rozhraní. K odemknutí koloběžky je potřeba naskenovat QR kód, který je na ní viditelně umístěný. Před zahájením první jízdy se jezdci zobrazí bezpečnostní instrukce, kterými by se měl během jízdy řídit. Zjistí z nich také zásady správného a bezpečného parkování koloběžek.

Platba  

je uživateli po ukončení jízdy automaticky stržena z karty uložené v aplikaci. Výpůjčky nejsou dotované městem, za odemknutí je účtováno 25 Kč, minuta jízdy stojí 3 Kč.

Parkování 

e-koloběžek, kterých je ve městě nyní na 600 kusů, je možné pouze u stojanů na sdílená kola. Je jimi zásobeno 240 stanic, které pokrývají rozlohu zhruba 60 km2.

Trocha statistiky na závěr

Obyvatelé i návštěvníci města e-koloběžky hojně využívají k přepravě na krátké vzdálenosti i k rekreačním jízdám. Největší zájem o ně je v centru u Nové Karoliny, na Masarykově náměstí a na Hlavní třídě v Porubě. Průměrně na nich uživatelé ujedou 1,5 kilometru a průměrná jízda trvá zhruba 11 minut.

 

Další díly seriálu „Jak cestovat napříč Ostravou“ zde:

  1. díl – Městská hromadná doprava
  2. díl – Sdílená kola

 

 

#enjoyostrava