Jak cestovat napříč Ostravou?

Díl 2. - Sdílená kola

Hlavní metropolí cyklistů je stále Amsterdam, ale i v Ostravě a dalších městech Moravskoslezského kraje obliba cyklistiky a sdílených kol stále roste. Tzv. Bikesharing zde provozuje společnost Nextbike, jejíž kola si můžete zapůjčit ve více jak 200 městech po celém světě.

V Moravskoslezském kraji sdílená kola najdete v Ostravě, Frýdku-Místku, Opavě, Havířově, ale i v Hlučíně. V Ostravě je síť sdílených kol Nextbike dokonce nejrozšířenější v ČR! Na více než 350 stanicích, rozmístěny napříč celým městem, si můžete vypůjčit celkem 1100 kol.

Město Počet stanic Počet kol
Ostrava 350 1100
Havířov 50 200
Frýdek-Místek 100 160
Opava 33 100
Hlučín 5 40

 

Zdravě, ekologicky a bezpečně!

Nafta? Benzín? Vyrazte na meeting či schůzku na kole! Odměnou za šetrnost k životnímu prostředí vám bude snadné parkování a vyhnutí se kolonám. Navíc spojíte příjemné s užitečným a dopřejete svému tělu trochu pohybu. Aktivní, přitom klidný a neuspěchaný pohyb venku má doslova blahodárné účinky na hladinu stresu, na prokrvování mozku i na kreativitu.

Ačkoliv servisní technici kola systematicky dezinfikují, tak je doporučeno použít po každé jízdě dezinfekční gel na ruce. Mít nasazenou roušku či respirátor na kolech není povinné.

Vypůjčení je snadné!

Nejjednodušší cestou, jak se svézt na modro-stříbrných kolech, je stažení aplikace do chytrého telefonu a zdarma se registrovat. Účet je nutno aktivovat verifikací platební karty, a to částkou 50 Kč, která se však automaticky převede na váš jízdní kredit.

Poté už jen pomocí aplikace naskenujete QR kód z blatníku, čímž se kolo odemkne a vy můžete vyrazit. Jakmile budete chtít svou jízdu ukončit, nezapomeňte, že kola vždy musíte zaparkovat v oficiálních stanicích Nextbike, přičemž nejbližší stanice uvidíte opět přímo v aplikaci. Svou jízdu ukončíte stáhnutím páčky nad zadním kolem směrem dolů.

Je vás více? Nevadí, na svůj účet si můžete vypůjčit až 4 kola! (Při výpůjčce více kol platí zlevněné ceny pouze na první kolo).

Zdroj: www.nextbikeczech.com

A kolik to stojí?

Ve všech městech Moravskoslezského kraje máte vždy prvních 15 minut výpůjčky kol Nextbike zcela zdarma! Následujících 45 minut vás pak bude stát 24 Kč. Poté zaplatíte stejnou částku za každých 30 minut, avšak pokud si plánujete kolo půjčit na delší časový úsek, nemusíte mít strach. Maximální cena za denní vypůjčení je 150 Kč.

Výjimkou je Opava, kde po bezplatné patnáctiminutovce zaplatíte za další hodinu jízdy jen 20 Kč. Následně vám bude účtována stejná částka každých 30 minut, přičemž stejně jako v dalších městech MSK je maximální cena za denní vypůjčení jen 150 Kč.

Zdržíte se déle, nebo plánujete delší projížďky? Pak byste měli vědět, že je možné využít měsíční, roční i studentské zvýhodněné tarify jejichž přehled naleznete ZDE

 

Další díly seriálu „Jak cestovat napříč Ostravou“ zde:

  1. Díl – Městská hromadná doprava ZDE

 

 

#enjoyostrava